Ми не забудем рік тридцять третій
Як Україна стогнала від голоду
О, як же ти не вмерла, Україно
Бо скільки ж то зловісницька мета.
Звела людей, приречених безвинно
І ніхто за це ні і кого не спитав.
Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все - і життя людини і життя країни. І сьогодні через 86 років, жахливо ступати болючими стежками страшної трагедії, що розігралася на благословенній землі квітучого українського краю.
Щоб вшанувати світлу пам'ять жертв голодомору в Україні 1932-1933 років до Духівської сільської бібліотеки прийшли учні 3-7 класів на годину-спомин. Бібліотекар підготувала тематичну поличку, що висвітлює події тих часів.
Вікторія Михайлівна розповіла учням про причину голоду, як жили-виживали, що їли селяни. Зачитала архівні спогади про голодні роки, які збирала з уст старожилів сіл Духове та Гінці. Всі присутні запалили світу пам'яті, а також вшанували світлу пам'ять невинно убієнних хвилиною мовчання. Вікторія Захарчук та Євгеній Раковський розповіли епізоди голодних років, про які їм розповідали вдома рідні.
Так уже ведеться, що українське село в основному працює, а не святкує. Нещодавно країна відзначила День сільських трударів. Це світле свято тваринників. Все міняється в цьому світі, а сільська праця, як і раніше, необхідна всім і кожному.
У Духівському сільському будинку культури вшанували жінок трудівниць - ветеранів тваринницької галузі сільського господарства на засіданні клубу Надвечір'я. Ведучі заходу Вікторія Яценко та Ольга Павлівна Черевко цікаво розповіли про трудовий і життєвий шлях трудівниць сіл Гінці та Духове. Вітали запрошених піснями, гуморесками, віршами. Організували і провели цю зустріч бібліотекар Духівської сільської бібліотеки Вікторія Яценко і Директор будинку культури Ольга Павлівна Черевко. Музичне оформлення - Владислав Черевко. Свято відбулося за підтримки сільського голови В.Г Далади.
Відпочили, згадали, поспілкувалися. Завершили теплу зустріч піснею "Ворожка", яку заграв Анатолій Курило. Сільський голова подякувала і привітала трудівниць. Подякувала ведучим заходу, аматорам сцени, місцевому поетові Б. Кононенко за вірші, Анатолію Курилові за пісні. Задоволені всі і гості і учасники.
Ти спробуй розкуси -
Знайдеш стільки в нім краси,
Стільки мудрої поради
Стільки вигадки і правди.
З давніх давен прийшли до нас казки. Вони передавалися з вуст в уста і були доступні всім: і дорослим і малим. Український народ завжди був багатий на талановитих оповідачів. Саме від них позаписували визначні наші письменники тисячі і тисячі чудових казок.
5 червня 2019 року в гості до Духівської сільської бібліотеки прийшли учні з пришкільного табору "Сонечко" Духівської ЗШ з вчителями Оропай В.І та Гмиря Т.А. Для школярів сільський бібліотекар Віторія Яценко підготувала і провела цікаву літературну вікторину "Чи знаєте ви казки та їх героїв". З великим задоволенням діти відповідали, відгадували, згадували казки, одержували призи. Ірина Покрова, Тетяна Мироненко, Владислав Весній розповіли казку, яку склали самі. Казочку, що розповів Владислав Весній визнали найкращою, за що він і одержав приз. У конкурсі малюнка "Мій улюблений герой казки" приз одержала Мирослава Калініченко. Найактивнішим учасником заходу визнали Аліна Костюкевич.
Діти показали себе справжніми знавцями казок. Радісні обличчя, маса позитивних емоцій - захід удався. У бібліотеці організована виставка-інсталяція "Літо з книгою."
10 квітня цього року у Духівській сільській бібліотеці було гамірно.
Поціновувачі літературного слова зібралися в стінах сільської книгозбірні, аби зустрітися з надзвичайно талановитими людьми, відомими на теренах не лише нашого краю , а й далеко за його межами членом Національної спілки письменників України Раїсою Плотниковою, поетом і музикантом Миколою Кочергою, поетом - земляком Борисом Кононенком.
У цей день сама природа надихала усіх на ліричну ноту. Тому і зустріч видалася такою щирою, задушевною. У відвертій розмові зі слухачами письменники відкрила перед їхніми очима вікно у свою творчу майстерню, поділилися своїми біографіями, планами на майбутнє, читала власні вірші та уривки з прозових творів. Зерна добра, любові, людяності невимушено лягали у душі як підростаючого покоління, так і дорослих. Присутні слухали, затамувавши подих, бо у роздумах і віршах виражалися такі близькі всім почуття, такі святі поняття.
Навколо панувала дружня атмосфера. Ця зустріч вийшла напрочуд насиченою, цікавою, душевною, корисною. Місцева жителька Лідія Борисівна Рак прочитала свої улюблені вірші.
Школярі для поетів зібрали перші лісові квіти і подарували ці ніжні букетики. На заході була присутня сільський голова Валентина Далада, яка виступила зі словами вдячності шанованим гостям та організаторам свята.
Цю зустріч організували директор Лубенської ЦБС Валентина Сьомак та сільський бібліотекар Світлана Яценко.
А бібліотечний десант центральної бібліотеки ім. В. Малика продовжує працювати в сільських громадах району.
Там соколи юні у вічність пішли
На клич молодої держави
Піднялися вірні сини
Грудьми у нерівному бої
Спинили червону орду
З честю впали герої
За Україну свою
У багатовіковій історії українського народу є сторінка, яку неможливо не згадати. То була перша сходинка до творення самостійної, незалежної держави – це 29 січня 1918 року. Саме в цей день кілька сотень українських студентів намагалися зупинити чотирьохтисячне військо більшовицької армії. Юнаки ж вийшли, щоб захистити самостійність і незалежність. Але всі були розстріляні.
Саме з нагоди цієї пам’ятної дати – 100 річчя розстрілу Героїв Крут та їх вшанування у Духівській сільській бібліотеці проведено історичну годину «Квіти у полі, там де Крути…» для учнів школи.
Бібліотекар Вікторія Яценко розповіла присутнім про подвиг українських юнаків під Крутами, що своєю кров’ю окропили святу землю за волю України і навічно залишилися в історії як символ національної честі, патріотизму і як символ нескореного духу нації. Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували пам'ять всіх, хто віддав життя за волю держави.
Напередодні дня незалежності України у Духівській сільській бібліотеці для учнів 3-5 класів бібліотекар І категорії Вікторія Яценко провела патріотичну годину "Краса і велич символів держави".
Діти дізналися багато цікавого про значення та походження державних символів України. А ще школярі активну участь у історичній вікторині «Найцікавіше про Україну».
Кожен із присутніх намалював малюнок «Україна-це ти і я».
Ми віримо в майбутнє України і бажаємо, щоб свято Незалежності принесло в українські родини щастя, добро мир та любов.
На закінчення заходу всі разом заспівали Гімн нашої держави.
Від малого й до старого всі ми любим щирий сміх
Бо з нікчемного й смішного посміятися не гріх.
Добрий сміх, не б’є, не мучить, а на світі жити учить,
Тим той бажаний для всіх.
13 червня у рухівській сільській бібліотеці було гамірно й весело. Говорили про сміх, усмішку, гумор. Бібліотекар Вікторія Яценко для дітлахів пришкільного табору «Сонечко» Духівської ЗОШ ім.. П.М. Рака підготувала і провела літературний єрашал «Смійтесь з нами, смійтесь на здоров’я».
Бібліотекар познайомила учнів з історією гумору. Він зігріє тисячами променів і промінчиків людські душі. Гумору як і сонця не може бути забагато, сміху немає кінця. Сміх – це ліки від усіх хвороб. Він додає людям настрою, допомагає в житті побачити більше світлого , радісного, стати добрішими. Вихованці табору мали можливість почути веселі гуморески у виконанні своїх однолітків Ярослава Костюкевича, Віталія Панченка, Оксани Третяк, Мирослави Калініченко, Софії Поставної, Тимофія Яшнова.
До уваги дітей була представлені цікаві усмішки.
Діти ділилися кумедними випадками з життя, які з ними трапилися.
Насамкінець заходу всі присутні заспівали пісню:
«Від усмішки хмарний день ясніший,
Від усмішки засія веселка в небі
Поділись усмішкою щедріш
І вона не раз повернеться до тебе»
Діти одержали солодкі подарунки.
Ось і дочекалася малеча літа! Сонцем осяяне, суницями присмачене, зустрічами з друзями та відпочинком звеселене, поспішає подарувати дітям три місяці для розваг та прочитання безлічі цікавих книг.
Нещодавно в Духівській сільській бібліотеці зібралися діти 1-5 класів аби помандрувати казками. Бібліотекар Вікторія Яценко розповіла історію народження казки та провела вікторину «Книга – твій друг на все життя». Діти з задоволенням відповідали на запитання та розгадували казкові загадки.
Наша країна з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею, мудрими і талановитими людьми.
Напередодні дня Незалежності в Духівській сільській бібліотеці була розгорнута ілюстрована книжкова виставка «Незалежній Україні -25 років». Література, що представлена на виставці, інформує про доленосні етапи державотворення в Україні.
Користувачі бібліотеки мали можливість познайомитися з книгами представлені на виставці, та взяти для читання.
Україна є частиною Європи. Європа – велика міцна родина, об’єднання прогресивних, демократичних держав. У ці травневі дні все європейське співтовариство відзначає День Європи.
Цей день став символом нового початку, вільного та успішного шляху.
З нагоди відзначення Дня Європи в Духівській сільській бібліотеці організована книжкова виставка «Європа – наш дім».
Бібліотекар Вікторія Яценко підібрала книги для ознайомлення з країнами Європи, а це Польща, Швеція. Австрія, Великобританія. Користувачі мають змогу ознайомитися з історією, з життям природою, звичаями Європейців.
Напередодні 30-ої річниці Чорнобильської катастрофи односельці вшанували ліквідаторів аварії, які проживають на території Духівської сільської ради. Бібліотекар Вікторія Яценко та художній керівник будинку культури Наталія Брюховецька організували зустріч «чорнобильців» з учнями Духівської загальноосвітньої школи. Захід розпочався переглядом документальної стрічки присвяченої трагічним подіям квітня 1986 року. Юні ведучі заходу Віталія Василенко та Данило Брюховецький розповіли про перші дніі Чорнобильської катастрофи, яка назавжди змінила життя жителів Прип’яті та кожного українця. Юна бандуристка Анастасія Білик подарувала учасникам зустрічі пісні «Чорнобиль» та «Рідний край» . До ліквідаторів звернулася сільській голова Валентина Далада, яка побажала односельцям здоров’я , вручила кожному ювілейну медаль «За громадський порядок» та грошову винагороду. Кожен з присутніх мав змогу познайомитися з матеріалами книжкової виставки «Чорнобильська трагедія - біль для України».
1 квітня весь світ відзначає День сміху. Люди жартують, посміхаються, і ніхто в цей день не застрахований від розіграшу.
«Добрий сміх не б’є, не мучить
Він на світі жити учить,
Тим і бажаний для всіх»
Такими словами розпочалась година гумору в Духівській сільській бібліотеці. Бібліотекар Вікторія Яценко познайомила учнів 3-6 класів з творчістю Остапа Вишні та Павла Глазового. Діти порадували декламуванням гуморесок та розповідями різних смішних історій з життя.
«Сміятися люблять всі – і діти, і дорослі. Сміх допомагає у тяжкі хвилини, робить людей добрішими, щирішими, здоровішими. Сподіваюся, що веселого та доброго сміху вистачило на всіх учасників заходу і він додав вам оптимістичного настрою», - наголосила Вікторія Яценко.
Під такою назвою у Духівській сільській бібліотеці було проведено літературну годину. Бібліотекар присвятила її українському поетові Т.Г. Шевченкові, ім’я якого з гордістю вимовляє, пам’ятає і шанує все людство. Вікторія Яценко разом з учнями згадали біографію і творчий шлях поета, який весь свій могутній талант присвятив служінню народові. Бібліотекар підготувала вікторину «Що ми знаємо про Шевченка» та «З якого вірша ці рядки?». Наприкінці заходу Ярослав Костюкевич, Владислав Панченко та Діана Панченко прочитали вірші видатного поета.
Святий Миколай відвідав юних читачів Духівської сільської. Бібліотекар Вікторія Яценко розповіла дітлахам, які зібралися 19 грудня до сільської книгозбірні, про свято та традиції його святкування в Україні, також малеча познайомилась із матеріалами яскравої книжкової виставки «Свята зимового циклу». Бібліотекар зібрала на ній дитячі книги присвячені зимовим святам, казки, вірші та оповідання на зимову тематику. Діти розповіли про те, що їм приніс добрий чарівник у подарунок за гарну поведінку та добрі оцінки та поласували солодощами, які для них приготувала господиня книгозбірні.
*********************
В день вшанування пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років в Духівській сільській бібліотеці пройшла година пам’яті «Не дай, Боже нікому пізнати, те страхіття, коли мучить голод».
Бібліотекар Яценко Вікторія розповіла учням школи про одну з найстрашніших вікових сторінок історії українського народу.
Учні школи читали вірші, розповідали епізоди з життя людей голодного 32-33 років. Мащенко Юля розповіла, що дізналася про голодні роки з розповіді своєї бабусі. О 16.00 всі присутні долучилися до Загальноукраїнської акції «Запали свічу пам’яті» та хвилиною мовчання пом’янули всіх загиблих.
5 липня в Духівській сільській бібліотеці пройшов день голосного читання, присвячений українській народній казці. Бібліотекар Вікторія Михайлівна для всіх присутніх прочитала казки вголос. Під враженням прочитаного діти намалювали малюнки казкових героїв і подарували їх бібліотеці.
Символ добра та вісник весни – лелека, став героєм екологічної години «Птах, що приносить щастя», яка пройшла в Духівській сільській бібліотеці. Бібліотекар Вікторія Яценко розповіла юним читачам про птахів, що мешкають на Полтавщині та про яких складено багато легенд, пісень, віршів. Юні читачі Станіслав Панасенко та Вадим Василенко познайомили дітей із звичками та поведінкою птаха, якого українці вважають охоронцем домашнього вогнища, а Ярослав Костюкевич розповів давню легенду про білого та чорного лелеку. Діти розгадували кросворд, згадували народні прикмети та ділилися враженнями від своїх зустрічей з цим цікавим птахом. «Любов до України починається з любові до рідного краю, його природи, тварин та птахів, пам’ятайте про це », - наголосила бібліотекар наприкінці чергового заходу , який організувала бібліотека для сільської дітвори.
Духівська сільська бібліотека разом із шкільною бібліотекою організували та провели чудовий захід присвячений Всеукраїнському дню бібліотек «Зі святом, берегині книжкового саду». Ведучі Оропай Віталіна та Кириловець Руслана розповіли дітям та дорослим про перші згадки про бібліотеки та їхню роль у розвитку суспільства. Анастасія Білик, Альбіна Шевченко, Настя Трапезнікова, Станіслав Панасенко, Ярослав Костюкевич, Вадим Василенко виконали чудові пісні, які стали справжнім подарунком для бібліотечних працівників села. Панасенко Надія Василівна привітала присутніх піснею «Дарите женщинам цветы». Бібліотекар сільської бібліотеки Вікторія Яценко підготувала до заходу цікаву та яскраву книжкову виставку «Нема без кореня калини, а нас нема без Батьківщини». З вітальними словами до присутніх звернулися сільський голова Далада Валентина Григорівна та директор школи Хороняк Лідія Василівна. Всі, хто прийшли на захід, мали змогу поділитися своїми думками про роль бібліотек в житті сільської громади під час обговорення «Чи потрібні бібліотеки на селі?».
В Духівській сільській бібліотеці пройшла презентація книжкової виставки "Ми йшли до тебе незалежність через роки, через віки" присвяченої Дню незалежності України. Бібліотекар Вікторія Яценко розповіла користувачам про нові книги та публікації з історії нашої держави, познайомила із постаттями видатних українців, які присвятили своє життя боротьбі за незалежність та розділом присвяченим державним символам - гімну, прапору та гербу.
Завершуючи презентацію бібліотекар наголосила, що в цей непростий для нашої країни час потрібно кожному пам’ятати: "Україна - наша мати, будьмо ж гідними її дітьми".
В Духівській сільській бібліотеці пройшов урок народознавства «Великий день – Пасха», учасниками якого стали учні молодших класів Духівської загальноосвітньої школи. Бібліотекар Вікторія Яценко розповіла про традиції святкування найбільшого для православних українців свята, яке приходе до нас у калатанні дзвонів, пташиному щебеті, у вишневих пелюстках та несе кожній людині мир, надію та духовне відродження. Маленька читачка Мащенко Каріна розповіла про те, як святкують Великдень в українських сім’ях та її родині. Вірші прочитали Панасенко Стас та Мащенко Юля. Добра звістка про Воскресіння Христа йде Україною та несе нам Віру, Надію та Любов.
«І лине над землею Шевченкове святеє слово»
В Духівській сільській бібліотеці до Дня пам’яті жертв голодомору пройшла година пам’яті «Наша пам’ять – вічна», учасниками якої стали учні 6-7 класів Духівської загальноосвітньої школи. Бібліотекар Вікторія Яценко розповіла дітям про страшні події 1932 – 33 років, які відбувалися на українській землі. Юні читачі мали змогу познайомитися з книгами та матеріалами з періодичних видань присвяченим цій темі, що були представлені на книжковій виставці. А насамкінець, з дитячих вуст оживала родинна пам’ять - вони розповідали одноліткам про те, що чули про голодомор від своїх бабусь та дідусів.