Трійця – велике християнське свято, яке вшановує Пресвяту Трійцю: Отця, Сина і Святого Духа. У народі воно ще має назву Зелені свята. Трійця тісно пов’язана з Великоднем, і дата її святкування цілком залежить від дати свята Світлого Христового Воскресіння. Православна Трійця настає рівно через 50 днів після Великодня. Звідси й ще одна назва свята – П’ятидесятниця. Цього року свято Трійці припадає на 7 червня. Тож бібліотекарі центральної книгозбірні підготували для Вас віртуальний перегляд літератури, яка розповість Вам про історію виникнення всіх свят українського народу.
Скуратівський В. Т.
Вінець.— К.: Вид-во УСГА, 1994.— 240 с., [12] арк. Іл.
У запропоновану книгу «Вінець» — український народ¬ний календар — увійшли описи народних свят, забав, ворожінь, обрядових дійств, прикмет, а також приповідки, прислів’я, тексти пісень, пов’язаних з проведенням сільськогосподарських робіт.
Виразна, колоритна мова дає змогу відчути витоки духовної культури українського народу. Книга розрахована на широке коло читачів.
Петро Гавриш, Римма Гавриш, Валерій Копил
Полтавський народний календар
У цій книзі вперше подаються систематизовані матеріали про найголовніші свята, календарно-сезонну обрядовість, традиції то звичаї, яких дотримувалося населення Полтавщини в XIX – першій половині XX ст. Вона стане в пригоді викладачам і вчителям українського народознавства, вихователям дитячих садків, студентам, школярам, а також всім полтавцям, хто шанує і береже народну культуру рідного краю.
Скуратівський В. Т.
Місяцелік : Укр. нар. календар.— К.: Мистецтво, 1992.—208 с.: іл.
Чи знаєте ви, як і коли ворожили дівчата, якою була посвята в парубоцтво, як закликали весну наші пращури, коли заготовляли лікарські рослини, якими символами зустрічали Новий рік на Україні? Про ці та інші обряди і звичаї, що вже стали реліктами, ви дізнаєтеся, прочитавши книгу Василя Скуратівського «Місяцелік». Вона є логічним продовженням уже відомих творів «Берегиня» та «Посвіт», що набули широкої популярності серед читачів Народний календар — перше в українському народознавстві видання, яке стане в пригоді всім, хто не байдужий до своєї національної культури.
Скуратівський В. Т.
Український народний календар. — К.: Техніка, 2003. — 384 с. — (Народні джерела).
Чи знаєте ви, як і коли ворожили дівчата, якою була посвята в парубоцтво, як закликали весну наші пращури, коли заготовляли лікарські рослини, якими символами зустрічали Новий рік в Україні? Про ці та інші обряди й звичаї, що вже стали реліктами, ви дізнаєтеся, прочитавши книжку Василя Скуратівського "Український народний календар”. Вона є логічним продовженням уже відомих творів "Берегиня", "Посвіт", "Святвечір", "Русалії" та ін., які набули широкої популярності серед читачів. Автор зібрав багатющий матеріал про походження назв українських місяців та пов'язані з ними численні прислів'я й приказки, про зразки завбачень погоди та народні й релігійні свята з конкретним їх датуванням, а також розвідки про найцікавіші обряди.
Скуратівський Василь.
Святвечір. (У 2 к.).— К.: Вироб.-комерц. фірма «Перлина», 1994.— (Укр. пізнав, б-ка «Земляни». Сер. «Українці»). К. І.— 288 с.: іл.
До книжки входить понад сто ґрунтовних описів свят та обрядів. Вони сповна розкривають духовний світ українців, їхній Божий дар творити його добрим, щедрим, щирим, милосердним, співчутливим, гостинним. Оповіді автора написані образною мовою, пересипані піснями, прислів’ями, приказками. Розрахована на якнайширше коло читачів, прислужиться й тим, хто опановує предмет «Народознавство».
Поезія – безсмертний дотик до душі
Класики української поезії
Українська поезія сучасності
Поезія Лубенщини
Помста Баби Яги / Василь Шкляр. — Львів: Апріорі, 2017. — 76 с. : іл. Письменник Василь Шкляр та художник Кость Лавро створили нову подарункову книжку для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Це збірка яскравих оповідань про перше входження дитини у складний світ людських взаємин. Про пізнання добра і зла, які тісно сусідують як у реальному житті, так і в чарівній казці. Видання містить паралельний переклад оповідань англійською мовою, що неабияк прислужиться розумненьким дітлахам, котрі вивчають найуживанішу іноземну мову.
Дерманський С. День народження привида: казки / Сашко Дерманський. Намалювала Любка Франко. — К.: Фонтан казок, 2017. — 48 с., іл.
У День народження до привида Сашуки Писуки прийдуть у гості всі його друзі-привиди - і Зловісна Марта, і Гарнюня Гапуня, і Балухатий Блюм, і Рудий Зуб, і Май Онес, і навіть Зелепонь Квартальна... І в кож¬ного буде своя історія - химерна, розбишацька, страшненька, повчаль¬на, добра - і неодмінно весела! Адже ці цікавущі казки розказав для вас найвеселіший український дитячий письменник, справжній улюбле¬нець малюків Сашко Дерманський. А намалювала їх в оригінальній техніці акварелі по тонкому шовку найрадісніша українська дитяча художниця Любка Франко.
А ще серед гостей-привидів буде хтось маленький, з голови до ніг за-горнутий у простирадло, хто дуже любить смакувати ірисками. Цікаво, хто це?..
Нестайко В. 3. Дивовижні пригоди в лісовій школі: Сонце серед ночі. Пригоди в Па вутинії / Всеволод Нестайко; мал. В. Харченка. — X. : ВД «ШКОЛА»,— 208 с. — (Серія «Дитячий бестселер».)
Перша книга Всеволода Нейстайка, яка включає дві частини, що започаткували найзнаменитішу серію про незвичайні пригоди у дивовижній лісовій школі для звірят нерозлучних друзів зайчика Косі на прізвище Вухань та їжачка Колька на прізвище Колючка. У першій частині книги «Сонце серед ночі» Кося і Колько вступають до лісової школи, знайомляться із неперевершеними вчителями і сміливо допомагають своєму однокласнику Вовчику вийти із небезпечної та неприємної халепи. І другій частині «Пригоди в Павутинії» друзям довелося позмагатися зі злим заморським чарівником Ледарилом Дурандасом.
Дивовижні пригоди в лісовій школі: Загадковий Яшка. Сонячний зайчик і Сонячний вовк / Всеволод Нестайко ; мал. В. Харченка. — X. : ВД «ШКОЛА», 2017. — 128 с. — (Серія «Дитячий бестселер».)
На нерозлучних друзів Косю Вуханя та їжачка Колька Колючку чекають надзвичайні пригоди. Напередодні Нового року вони потраплять у полон до злогопана Крижана, від якого їх рятуватимуть Дід Мороз, Снігуронька і загадковий Яшка, а ще їм доведеться вступити у двобій з підступним паном Мороком, Бабою Ягою та Бабаєм. Лише за допомогою Сонячного зайчика вони зможуть подолати темні сили! Захопливу оповідь супроводжують чудові ілюстрації!
Нестайко В. 3. Дивовижні пригоди в лісовій школі: Секрет Васі Кицина. Енелолик, Уфа і Жахоб’як/ Всеволод Нестайко; мал. В. Харченка. — X. : ВД «ШКОЛА», 2017. — 128 с. — (Серія «Дитячий бестселер».)
У другій книзі серії пригод Всеволода Нейстайка вихованці музичної лісової школи знайомляться із рудим котиком Васею Кицином і поринають у вир нових несподіваних пригод. Їм необхідно розкрити секрет котика Васі, і в цьому допомагає мудрий Бровко Барбосович. У другій частині звірятам доведеться познайомитися із кумедними прибульцями з іншої планети дракончиком та двома мавпочками.
Дивовижні пригоди в лісовій школі: Таємний агент Порча і козак Морозенко. Таємниці ліцею «Кондор» / Всеволод Нестайко; мал. В. Хар-ченка. — X. : ВД «ШКОЛА», 2017. — 128 с. — (Серія «Дитячий бестселер».)
Остання четверта книга про маленьких друзів - довговухого Косю та колючого Колька із музичної лісової школи та їхні захоплюючі пригоди. Ви дізнаєтеся про підступного агента Порчу, який псував їжу в школі та домівках звірят за вказівкою Баби Яги та Кощія, мужнього козака Морозенка - сина Діда Мороза, який допоміг позбутися Порчі і сам отримав допомогу від маленьких звірят, невдаху-терориста, забіяку Грифа, який мало не втонув в озері і врятувався завдяки професору Кваквакуму.
Веселі пригоди Мицика і Кицика / Юхим Чеповецький; пер. Н. Забіли; мал. В. Харченка. — X.: ВД «ШКОЛА», 2017. — 160 с. — (Серія «Дитячий бестселер»).
Веселі історії про пригоди мишенятка Мицика та його вірного товариша кота Кицика навчать маленького читача дивитися на все з оптимізмом та знаходити вихід із будь-яких несподіваних ситуацій. Особливістю книжки є подані після кожного оповідання вірші, завдання на кмітливість, схеми саморобок, рецепти, фокуси та інші цікавинки. Прочитавши книгу до кінця та здобувши відповідні навички, кожен юний читач отримає диплом фахівця з мишознавства та котології.
Знайомтесь: детектив Нишпорка. Нові клопоти детектива Нишпорки / Касдепке Ґжеґож ; пер. з польської І. Котлярської-Фесюк. — X. : ВД «ШКОЛА», 2016. — 144 с. — (Серія «Нова дитяча книга».)
Ласкаво просимо до детективної агенції «Рожеві окуляри»! Пліч – о - пліч з кумедним диваком детективом Нишпоркою читачі навчаться ло¬гічно мислити та робити висновки, розгадуючи цікаві загадки. А загадок для малечі у звичайному будинку чимало: де поділися шкарпетки з дель¬фінами чи хто зламав повітряного змія? Втім, робота не буде легкою — адже на п’яти наступає підступний та небезпечний детектив Мертвяк з детективної агенції «Чорнокнижник».
Зачіпки детектива Нишпорки. Канікули детектива Нишпорки / Касдепке Ґжеґож ; пер. з польської І. Котлярської-Фесюк ; іл. Пьотра Рихеля. — X. : ВД «ШКОЛА», — 136 с. — (Серія «Нова дитяча книга».)
Детективна агенція «Рожеві окуляри» працює на повну силу. Для неї нема ні канікул, ні вихідних, адже щодня може щось трапитися... Тому детектив Нишпорка пильнує й уважно розглядає кожну річ чи підозрілу людину, тим паче якщо ця людина — небезпечний суперник де¬тектив Мертвяк. І якщо пан Нишпорка таки знайде якусь зачіпку, то ро¬бота буде всім: розгадувати ту зачіпку доведеться і йому, і читачам.
Обережно! / Гжеґож Касдепке ; пер. І. Котлярської-Фесюк ; мал. А. Гулевича. — X. : ВД «ШКОЛА», 2017. — 64 с. — (Серія «Нова дитяча книга».)
Мабуть, найбільше нещасних випадків трапляється з дітьми у власних до-мівках. Чи можна цьому запобігти? Значною мірою — так. Треба застерегти їх від конкретних загроз. Гострі предмети, гарячі рідини, отруйні речовини — все це може бути небезпечним. Але зауважте: «застерегти» — не означає «налякати»! Да¬вайте говорити з дітьми, жартувати, сміятися — і давайте читати цю книжку. І цьо¬го дійсно вистачить.
Вирушаєте у мандри і не знаєте, яку книжку обрати для читання у дорозі? Шукаєте твір, який ідеально пасував би до морського узбережжя і вашого відпочинку? Є кілька чудових і безпрограшних варіантів, як поєднати найкращі літні локації і читання.
Гра престолів : Роман / Джордж Р. Р. Мартін ; Пер. з англ. Н. Тисовської. — К. : Вид. група КМ-БУКС, 2017. — 800 с. : іл. (Пісня льоду й полум’я ; кн. 1).
Фантастична сага «Пісня льоду й полум’я» давно завоювала сер¬ця читачів у всьому світі, перекладена більш як на 20 мов і продається мільйонними накладами. Перша книга циклу — «Гра престолів» — це захопливий світ Сімох Королівств, де літо й зима тривають по кілька років, з півночі наступають загадкові й моторошні вороги, а вельможні родини ведуть ненастанну війну за престол.
Подив і тремтіння [Текст] : роман / Амелі Нотомб; переклад із фр. Віктора Шовкуна. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. - 128 с.
Це найвідоміший роман бельгійської письменниці, удостоє¬ний премії Французької академії, перекладений багатьма мовами.
В основі роману — глибокий конфлікт двох традицій і культур: Сходу й Заходу. Героїня народилася в Японії й тепер повернулася туди працювати у великій токійській компанії. Дівчина робить спроби приносити користь, але ментальне провалля, яке пролягло між нею й роботодавцями, постійно призводить до неприємностей.
Чорний ліс : роман / Андрій Кокотюха ; передм. І. Патриляка. — 3-тє вид. — Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного До¬звілля», 2018. — 304 с.
У Чорному лісі на Волині українці воюють відразу на три фронти: з німцями, росіянами та поляками. Головний герой — колишній міліціонер, зек, радянський диверсант — мусить розібратися в тому, хто друг, а хто ворог. У нього нині одна мета — зрозуміти, на чиєму боці правда, і відстоювати її зі зброєю в руках.
Глибоко під водою : роман / Пола Гоукінз ; перекл. з англ. Г. Яновської. — Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного До¬звілля», 2018. — 320 с.
Затон Утоплениць біля тихого англійського містечка. Над ним — стрімка скеля, з якої протягом століть стрибали чи просто падали в темну воду жінки. Письменниця Нел Ебботт, зачарована моторошними переказами та легендами, починає писати роман про це місце... А потім її тіло знаходять у затоні. Ведеть¬ся розслідування, і невдовзі стає зрозуміло, що мешканці містечка щось при¬ховують. їхню свідомість віками отруює зло, яке ховається в обтяжених чорни¬ми таємницями водах затону. Кожен із цих людей має свою зловісну таємницю. Чи встигне детектив Шон Таунсенд розгадати її до того, як вода затону прийме у свої глибини нову жертву?
Червоний: роман / Андрій Кокотюха; передм. В. Кіпіані ; худож. Н. Переверзєва. — 2-ге вид. — Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2017. — 320 с.: іл.
Їм закидають масові вбивства вчителів. Бандерівцям місце в ГУЛАГу, де вони... можуть бути корисними. Замість скніти в таборах, ватажок повстанців Данило Чер¬воний наводить там лад! і нехай він планує втечу, йому єдиному до снаги підкорити своїй волі ув’язнених. Як це було, розкажуть три свідки, три запеклих вороги Данила: міліціонер, чекіст і в’язень-червоноармієць. Не шукайте Червоного ані серед живих, ані серед мертвих, шукайте серед овіяних легендою!
Зазирни у мої сни : роман / Макс Кідрук. — Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. — 528 с. : іл.
На що здатний батько заради порятунку сина, якого поглинає примара, котра оселилася у снах? Мирону Бєлінському доведеться шукати відповідь на це за¬питання самому: його батько покинув родину дуже давно і без пояснень, його друзі не здогадуються про те, що відбувається з маленьким Тео. Мирон про¬ковтне зраду найближчої людини, знехтує порадами лікарів, відмовиться від кар’єри і навіть дозволить ученим зазирнути в мозок свого сина. Та чи допомо¬же це здолати силу, яка заволоділа думками Тео? Силу, яка поза життям і смертю, поза добром і злом? І чи не занадто високою буде ціна?
Де немає Бога : роман / Макс Кідрук. — Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018. — 480 с.: іл.
Доведена до відчаю українка з великою сумою грошей, яка ігнорує дзвінки від чоловіка. Росіянин-пілот, який намагається приборкати аерофобію після загибелі коханки в катастрофі рейсу МН17. Найвідоміший політик Баварії на пікові кар'єри, який ненавидить свою роботу. Гравець американської Націо-нальної футбольної ліги, життя якого розвалилося після одного невдалого ро-зіграшу. Таємний папський кардинал, який прямує до країни, де офіційно не існує Католицької церкви... Незнайомці з різними долями. Єдине спільне для них — рейс 341, і він веде до найбільшого випробування в їхньому житті.
«Де немає Бога» — спроба збагнути, чи є всередині нас те, що втримує від перетворення на звірів у місці, де не діє мораль, у місці, де немає Бога.
БАКЛАЙ НАТАЛІЯ МИХАЙЛІВНА –
ДО 60-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ НАТАЛІЇ БАКЛАЙ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕТЕСИ
Є тиха пристань на моїй Сулі –
Розбитий човен і одне весельце.
Ти не питай, як пишеться мені.
Нехай тобі про те підскаже серце.
Н. Баклай
ВІХИ ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ
Баклай Наталія Михайлівна народилася 24 лютого 1958 року в с.Терни Лубенського району.Закінчила СШ №1 м. Лубни (1975), Гадяцьке державне культурно-освітнє училище (бібліотечне відділення) (нині училище культури ім. І. П. Котляревського) (1980), Полтавський аграрний коледж управління та права (юридичне відділення) (1995). Трудову діяльність розпочала 1975 шліфувальницею меблевого комбінату в Лубнах. Працювала в Лубенському краєзнавчому музеї (1976–1986), головним спеціалістом відділу РАЦС Лубенського міського управління юстиції (1986). З 2009 – на творчій роботі.
Перший вірш “Журавка” надруковано в газеті “Лубенщина” (1981). Автор книг “Два береги душі” (Полтава: Полтавський літератор, 1993), “Осяяна тобою” (Полтава: Криниця, 1996), “Коралове намисто” (Полтава: Криниця, 1997), “Триєдиний біль” (Полтава: Криниця, 1996), “Свіча невінчана” (Лубни: Комунальне вид-во “Лубни”, 1999), “Меди тернові” (Лубни: Комунальне вид-во “Лубни”, 2001), “Ще не вицвіло літо” (Лубни: Комунальне вид-во “Лубни”, 2003), “Лубни” (історична поема у віршах) (Глобине: Поліграфсервіс, 2004), “Ожинова купіль” (Лубни: Комунальне вид-во “Лубни”, 2005), “Батькова криниця” (Лубни: Комунальне вид-во “Лубни”, 2008), “Отава: Вибране” (Полтава: Дивосвіт, 2008), “Перекоти-Доля” (Лубни: Комунальне вид-во “Лубни”, 2009), “Серцевина” (Лубни: Комунальне видавництво “Лубни”, 2012).
Член Національної спілки письменників України (1995), Національної спілки журналістів України (з 2008), Полтавської спілки літераторів. Лауреат літературно-мистецьких премій ім. Василя Симоненка (2007), ім. Володимира Малика (2008), ім. Панаса Мирного (2009), ім. Олени Пчілки (2012).
ТВОРЧИЙ ЗДОБУТОК ПОЕТЕСИ
Увазі читачів пропонується книга нових віршів та новел відомої української поетеси, члена Національної спілки письменників України - Наталі Баклай.
Чергова збірка - це завжди певний етап на життєвому і творчому шляху автора.
Зі сторінок цієї книжки світиться щедре одкровення, наче хвилюючий документ, в якому відкривається доля народу та особиста доля поетеси.
Збірка «Батькова криниця» - десята книга авторки, яку поетеса люб'язно дарує читачеві.
Наталя БАКЛАЙ - член Національної спілки письменників України, авторка шістьох поетичних та двох прозових книг.
Тільки людина великої душевної доброти, людина великого серця може творити подібні вірші. Певне, свого часу, авторці відкрилось щось по-справжньому загадкове і таємниче: якесь осяяння продукує думки і образи, якась дивна сила водить її рукою. І це сила добра, чиста сила світла з Божим промислом.
До нової збірки любовно-інтимної лірики «Ожинова купіль» уміщено вірші з поетичних книг «Свіча невінчана» (1999 р.) та «Ще не вицвіло літо» (2003 р.).
Авторка дарує вишуканому читачеві такі ж - вишукані, глибоколіричні вірші, наповнені вщерть неприхованою ніжністю, чистотою і відвертістю.
... В щасті, у коханні, а надто, - у хвилини найбільших розчарувань зустріньтеся з Ті віршами віч-на-віч аби віднайти у них свої почуття.
Наталя БАКЛАЙ - член Національної Спілки письменників України, авторка ряду книг, зокрема, поетичних: «Два береги душі...» (1993), «Осяяна Тобою» (1996), «Триєдиний біль» (1997), «Свіча невінчана» (1999) та прозових збірок: «Коралове намисто» (1997). «Меди тернові» (2001).
Народилася Наталія Михайлівна Баклай 24 лютого 1958 року в с. Тернах. Лубенського району на Полтавщині. Живе і працює в Лубнах.
Баклай Н. М.
Триєдиний біль.
Полтава: Криниця, 1997.-120 с.
966 -95189-9-7.
Увазі читача пропонується книжка відомої на Полтавщині поетеси Наталі Баклан, вірші якої народжуються не від непорочного зачаття чистого мистецтва, а від земної любові до рідної України і до коханого.
У збірнику «Сяйво рідного слова» подаються кращі зразки творів письменників, чиї долі тісно пов'язані з Лубнами. Літературні традиції О. Донченка, В. Барки, В. Малика, В. Симоненка продовжують наші сучасники П. Мостовий, О. Хало, Р. Плотникова, Н. Баклай, О. Міщенко.
Тож книга «Сяйво рідного слова» - це безцінна скарбниця духовності, яка може бути використана як на уроках української літератури для вивчення літератури рідного краю.
У збірнику творів письменників та літераторів Лубенщини, присвяченому 200-річчю поета і пророка Тараса Григоровича Шевченка «Вогонь Тарасового слова», уміщені кращі доробки наших сучасників, лубеніїів про Великого сина України та рідну землю.
Збірник творів письменників та літераторів Лубенщини, присвячений 200- річчю великого сина України, поета і пророка Тараса Григоровича Шевченка. Поезія - Миргород, 2014 - 92 є.
- НА СТОРІНКАХ ГАЗЕТ: